מה היה בחממה?

כאן 

חממת פיתוח התוכן כאן יוצרים בירושלים הוקמה על ידי כאן תאגיד השידור הישראלי והמיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים כדי לאתר יוצרים בתחילת דרכם.   המטרה: בניית הדור הבא של יוצרי תוכן ישראלי מקורי איכותי כדי להוביל פרויקטים חדשניים ופורצי דרך במסגרת כאן ובמסגרות נוספות.

מעל 400 פרויקטים הוגשו במסגרת הקול הקורא שיצא באוגוסט 2019.  לאחר הליך מיון קפדני התקבלו 30 פרויקטים  לכאן יוצרים בירושלים. 

המועמדים שהתקבלו לחממת פיתוח התוכן זכו לליווי מקצועי של צוות מנטורים שהורכב מבכירי היוצרים בישראל. המנטורים נפגשו עם היוצרים פעם בשבועיים והמשיכו ללוות את משתתפי החממה לטובת עבודה אישית ופיתוח הפרויקטים שלהם גם מחוץ למפגשים הקבועים.

המשתתפים לקחו חלק בסדנאות מקצועיות והרצאות מעשירות בהשתתפות אנשי תוכן מהשורה הראשונה. הפעילות כללה היכרות מעמיקה עם עולמות הדיגיטל והסושיאל, וכן מפגשים העוסקים בעבודה והתנהלות מול מפיקים, קרנות וגופי שידור.  כמו כן, התקיים סיור בירושלים שכלל היכרות שונה עם העיר - על אתריה, אנשיה וכל המתרחש בה מבחינה יצירתית.

במסגרת החממה, היוצרים אותגרו והתבקשו ליצור תוכן חוצה פלטפורמות.  גישת הדיגיטל תחילה של כאן היתה נדבך עיקרי בעבודת הפיתוח של הפרויקטים בכל המסלולים.

פתיחה + מגמות בארץ ובעולם
מפגש 1
איך מתחילים? יוצאים לדרך
מפגש 2
פסיכולוגיה ביצירה
מפגש 3
ירושלים
מפגש 4
הומור ביצירה
מפגש 5
Digital First
מפגש 6
איך ומה מציגים?
מפגש 7
שיווק באמנות
מפגש 8
עם הפנים לחו"ל
מפגש 9
פיץ' סיום חגיגי
מפגש 10

>

40 יוצרים

30 פרויקטים

10 מפגשים

4 מסלולים

1 לשבועיים

שאלותשובות

מה זה "כאן יוצרים בירושלים"?


טוב ששאלתם. "כאן יוצרים בירושלים" היא חממת פיתוח תוכן שהוקמה על ידי "כאן" – תאגיד השידור הישראלי והמיזם לפיתוח קולנוע ולטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים, מתוך כוונה לתמוך ביוצרים מתחילים ובפיתוח תוכן מקורי עד לרמת תוצר והגשה מקצועית.

אפשר לקרוא עוד קצת בעל אודות.
מתי צפויה להתקיים החממה הבאה?


אנחנו עוד לא יודעים... משבר הקורונה שינה גם את התכניות שלנו. מבטיחים לעדכן.
איך נראה תהליך הקבלה?


הזמנו יוצרים צעירים להגיש את הפרויקטים שלהם במסגרת קול קורא של "כאן יוצרים בירושלים".

יוצרים שהיו מעוניינים להשתתף הגישו פרויקט לבד או עם שותפים ליצירה.

על מנת להתקבל ל-"כאן יוצרים בירושלים", הפרויקטעבר בדיקה ראשונית על מנת לקבוע האם הוא עומד בתנאי הסף של החממה. פרויקטים שעמדו בתנאי הסף עברו תהליך מיון וניקוד על ידי צוות לקטורים מיוחד שהוקם במסגרת "כאן יוצרים בירושלים", והטובים שבהם הוזמנו לראיון אישי.

היוצרים שנבחרו התבקשו להתחייב לקחת חלק בכל פעילויות החממה ולהראות נכונות לפיתוח וקידום הפרויקטים שלהם, על מנת להבטיח את מקומם. מועמדים שעמדו בכל הדרישות קיבלו הודעה על קבלתם והוזמנו להשתתף בחממה.
איזה מסלולים קיימים בחממה?


"כאן יוצרים בירושלים" עבדה עם ארבעה מסלולים קבועים:

סרטים תיעודיים לטלוויזיה

הסכתים (פודקאסטים)

סדרות מתוסרטות לטלוויזיה

סדרות רשת
למי החממה פונה?


אנחנו פונים ליוצרים מתחילים בתחומים שונים (טלוויזיה, רדיו, דיגיטל), ומציעים להם ליווי והכוונה כל הדרך עד להוצאה לפועל של הפרויקט שלהם. בהתאם לסוג היצירה – ישנם מסלולים שונים, כאשר לכל מסלול אופי ליווי המותאם לו.

"כאן יוצרים בירושלים" מחפשת גם יוצרים בוגרי בתי ספר לקולנוע ולצידם יוצרים עצמאיים ללא השכלה גבוהה אך בעלי יכולות ביצועיות (צילום/עריכה/בימוי וכדומה) – המטרה היא לסייע ליוצרים להתקדם ולהביא את היצירה שלהם לכדי חשיפה והצגה בפלטפורמות המקצועיות השונות.

תבדקו כאן את תנאי הסף להשתתפות בחממה שהסתיימה.

"כאן יוצרים בירושלים" לא מחפשת לחממה מוזיקאים או יוצרים בתחומי האמנות.
למה הקמנו את החממה?


יצירה ישראלית ומקורית היא אחת מעמודי התווך של השידור הציבורי. אנחנו ב"כאן - יוצרים בירושלים" מאמינים שבכוחה של היצירה לעורר הזדהות ומחשבה בקרב קהל רחב ומגוון, להעשיר ולקדם את השיח התרבותי והציבורי בישראל. מתוך השקפת עולם זו, עולה החשיבות לקדם ולטפח יוצרים צעירים עם חשיבה חדשה חוץ לקופסה, על מנת להוביל פרויקטים חדשניים ופורצי דרך במסגרת "כאן" ובמסגרות נוספות

המיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים מקיים חממות ותומך ביצירה הקולנועית והטלויזיונית בשוטף
מה קורה לפרויקטים בסוף החממה?


עם סיום הפעילות תוכנן אירוע "פיצ'ינג" מיוחד, במסגרתו המשתתפים היו אמורים להציג את הפרויקטים האישיים שלהם. לצערנו, בגלל הקורונה נאלצנו לשנות תכניות ולערוך אירועי פיצ'ינג מרחוק.

עבודות נבחרות מכל המסלולים יעברו ל"כאן" להמשך פיתוח והפקה בתאגיד השידור הישראלי.
מדוע החממה מתקיימת בירושלים?


"כאן יוצרים בירושלים" הוא פרי שיתוף פעולה של "כאן" – תאגיד השידור הישראלי והמיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים. שני הגופים רואים במיזם הזדמנות יוצאת דופן להביא סיפורים חדשים וצדדים ייחודיים ולא-מוארים של החברה הישראלית, ומתייחסים לירושלים גם כעיר מודרנית אבל גם כאתר בעל חשיבות היסטורית. מתוך תפיסה זו, אנו רואים חשיבות גדולה בקיום המיזם בירושלים, על מנת להביא את העיר אל קדמת הבמה דרך יצירה ישראלית, מקורית ויוצאת דופן שיפתחו יוצרי התוכן תחת החממה של "כאן יוצרים בירושלים".
האם ההשתתפות הייתה כרוכה בתשלום?


ההשתתפות ב-"כאן יוצרים בירושלים" לא הייתה כרוכה בתשלום, אך דרשה מהיוצרים מחויבות לתהליך - הגעה לכל המפגשים, עבודה קשה ומוכנות לשינויים. רוצים לדעת למה התחייבו היוצרים? מוזמנים להציץ בהסכם לדוגמא עליו יחתמו כל יוצר ויוצרת שיתקבלו לחממה

 

מונחי

כתיבה ותסריטאות

תמה > Theme

מה אני רוצה לומר. רעיון העל של הסיפור, זיקוק העיקר בכדי לא לגלוש לתפל. התמה היא ה-DNA של התוכן ולכן אמורה להוליך ולאחד רעיונות משנה לכל אורכו של הסיפור.

סיפור > Story

איך אני רוצה להעביר את התמה באופן ייחודי. מה העולם, מי הגיבורים, מהו הסגנון, מה משמעותם של האירועים המתרחשים בעלילה, ואיך הדמויות מגיבות לאירועים.

עלילה > Plot

באיזו טכניקה אני רוצה לבחור כדי לגולל את הסיפור. מה מתרחש ביצירה, רצף האירועים, מה מוביל למה על פי סדר ההתקדמות. צורה ותוכן - איך טכניקת העלילה (צורה) משרתת את התמה והסיפור (תוכן).

מונחי

הגשה ופיתוח

פרמיס > Premise

מה אני רוצה לומר על העלילה ומה המשמעות של האמירה הזו. הסיפור והעלילה יכולים להשתנות כדי להביא את הפרמיס באופן מדויק וייחודי. הפרמיס לא משתנה. הוא האמירה המזוקקת שלכם, הוא הסאב-טקסט של העלילה. מדובר במשפט אחד שנובע מהתמה ומתאר את הנשמה של הסיפור, את ה-DNA הייחודי שלו.

לוג ליין > Log line

משפט אחד עד שלושה משפטים המגוללים את הסיפור. בדרך כלל מדובר בתיאור המהלך הגדול של המערכה הראשונה בלבד, שכולל את: העולם, האירוע המחולל, הגיבורים, הפעולה המרכזית, המכשול, מסגרת הזמן ומה מוטל בסיכון אם לא יעמדו במשימתם. בחירת המילים צריכה להיות מדויקת כדי לאפיין את הז'אנר, את הדמויות וכדי לרמוז על הפוטנציאל.

סינופסיס > Synopsis

תקציר של שלוש מערכות התסריט, משפט לכל מערכה. ובאופן סכמתי:
מערכה ראשונה (אקספוזיציה): "היה היה" 
> נקודת מפנה (אירוע מחולל): "ואז" > מערכה שנייה א' (יציאה לפעולה): "ולכן" > נקודת אמצע (יחסי הכוחות מתהפכים): "אבל אז" > מערכה שנייה ב' (הגיבור מבצע תכנית שנייה): "ולכן" > נקודת מפנה (התכנית לא מצליחה): "אבל אז"
 > מערכה שלישית (התרה): "עד שלבסוף".